PripojSa.sk

Čo je ISDN?

ISDN znamená Integrated Services Digital Network. Ide o formu semipermanentného pripojenia, keď na internet pristupujete pomocou digitálnej telefónnej linky, pričom máte k dispozícii dva komunikačné kanály. Jeden slúži na prenos hlasu, druhý slúži na prenos digitálnych dát medzi ústredňou a terminálom.

To, že je pripojenie semipermanentné znamená, že používateľ sa sám rozhodne, kedy sa na internet pripojí, pričom od momentu pripojenia sa začne tarifikácia.

Kanály slúžiace na telekomunikačné služby sa označujú písmenom B (z anglického slova bearer, čiže nosič). Jeden B kanál vie preniesť najviac 64kb. B kanály slúžia na pripojenia:
a) semipermanentné
b) prepájanie okruhov
c) prepojenie paketov.

Kanál slúžiaci na prenos dát medzi ústredňou a terminálom býva označovaný ako D kanál (z anglického slova data, čiže dáta) a je limitovaný rýchlosťami 16, alebo 64kb/s (v závisislosti od typu pripojenia).

K službám ISDN existujú dva typy prístupu:
1) BRI (Basic Rate Interface)
2) PRI (Primary Rate Interface).

BRI sa skladá z dvoch B kanálov prenášajúcich maximálnou rýchlosťou 64kb/s a jedného D kanálu, ktorý prenáša maximálne 16kb/s. Celkovo teda ide o 2*64+16=144kb/s. Tento typ je navrhnutý tak, aby vyhovel čo najväčšej skupine ľudí. Priaznivcov si môže nájsť v radoch menej náročných zákazníkov, čiže tam, kde nie je trošku nižšia rýchlosť pripojenia považovaná za katastrofu.

Druhý z menovaných, PRI, je už určený pre tých, ktorým už priemerné rýchlosti nestačia. Počet B kanálov je v tomto prípade 23, resp. 30 (v Európe). D kanál je naďalej jeden, jeho rýchlosť je však 64kb/s. Spolu dávajú maximálnu rýchlosť 23*64+64=1536kb/s, resp. 30*64+64=1984kb/s pre riešenie s 30 B kanálmi. Takáto rýchlosť by už mala vyhovovať náročnejším používateľom internetu, ale aj podnikom.

Požiadavky na ISDN

V prípade, že sa rozhodnete pre ISDN pripojenie, konkrétne pre typ BSI, treba si dobre overiť, či sa nachádzate v dostatočnej blízkosti od BSI centrály (komunikačnej ústredne) a či sa vôbec vo vašom okolí nachádza. Väčšinou sa stačí nachádzať v maximálnej vzdialenosti približne 5 km od BSI centrály. V opačnom prípade by ste si museli zakúpiť naozaj drahé zariadenia, alebo by vám služba ISDN vôbec nemusela byť dostupná.

Ďalej je potrebné zakúpiť si ISDN komunikačné zariadenie, čo je vlastne ISDN terminálový adaptér (nie modem!!!) a ISDN telefón (alebo zariadenie typu all-in-one).PripojSa.sk - Váš sprievodca internetovými pripojeniami na Slovensku
© 2005 - 2022 Inet.sk, s. r. o., Kontakt, Využívame kvalitný webhosting za rozumnú cenu od Inet.sk, Mapa stránky