PripojSa.sk

FWA WIMAX

FWA (Fixed Wireless Access) je širokopásmové bezdrôtové riešenie lokálneho prístupového okruhu. Označuje sa často aj ako Fixed Radio Wireless alebo Wireless in Local Loop.

Prenos digitálnej informácie prostredníctvom rádiového signálu – či už ide o internet, prenos dát alebo hlasu v rámci mestských sietí – je novou zaujímavou alternatívou voči bežne používaným prístupovým technológiám (pevné linky, klasické metalické vedenie alebo optické vlákna), ktoré prepájajú koncového zákazníka s telekomunikačnou sieťou. Nastupuje tam, kde v miestnej prístupovej sieti nie sú k dispozícii pevné prístupové linky v požadovanej kvalite.

U nás už je momentálne možné využívať na FWA dve hlavné frekvenčné pásma: 26 GHz a 3,5 GHz. Základná bunka siete FWA pozostáva z bázovej stanice a viacerých účastníckych staníc, ktoré s bázovou stanicou komunikujú bez drôtov, prostredníctvom rádiového spojenia. Na strane zákazníka sa nainštaluje účastnícky terminál, pozostávajúci z vonkajšej jednotky - antény a vnútornej jednotky.

Výhody

  • Rýchlosť výstavby pokrytia
  • Jednoduchá inštalácia u zákazníka, najmä v mestských centrách
  • Možnosť flexibilne meniť nastavenie parametrov FWA okruhu
  • Bezpečnosť prenášaných služieb

Nevýhody

  • Vyžaduje si priamu viditeľnosť pri využití pásma 26 GHz
  • Vplyv zlých poveternostných podmienok
  • Vysoká cena za používanie
  • Malé pokrytie územia SR

Pre koho je FWA vhodné?

Aj keď sú si obe pásma veľmi podobné, ich rozdielnosť je hlavne v nosných technológiách, ktoré sú pre ne určené. FWA 26 GHz sa vzhľadom na potrebu priamej viditeľnosti, malý dosah od bázovej stanice a vysokej stabilite spojenia oplatí kvôli cene iba pre stredné a väčšie spoločnosti.

FWA 3,5 GHz je pásmo prioritne určené pre technológiu WiMAX, ktorá je avšak v začiatkoch a teda je ťažko povedať, pre koho je určená. No dá sa povedať, že práve pre možnosť komunikácie aj bez priamej viditeľnosti, na väčšie vzdialenosti a vďaka trochu nižšej stabilite spojenia (avšak pri vcelku kvalitnom QoS), je ako stvorená pre domácich používateľov a malé firmy.PripojSa.sk - Váš sprievodca internetovými pripojeniami na Slovensku
© 2005 - 2021 Inet.sk, s. r. o., Kontakt, Využívame kvalitný webhosting za rozumnú cenu od Inet.sk, Mapa stránky