PripojSa.sk

Recenzia na Flarion

Ešte donedávna som bol pomerne spokojný užívateľ zdieľaného pripojenia ADSL od Slovak Telecomu, ale v posledných mesiacoch mi prestalo vyhovovať. Pre kvalitnú a efektívnu prácu potrebujem najmä rýchly a stabilný upload a to mi ADSL v mojej lokalite nevedelo poskytnúť. Preto som začal zháňať nové pripojenie, ktoré by viac spĺňalo moje požiadavky. Nejdem opisovať aká je situácia v mojom rodnom meste (Banská Bystrica), ale jedinou alternatívou bol Rýchly internet od spoločnosti T-Mobile.

A od neho ma odrádzali len dve čísla. Tým prvým bol počet voľných prenesených dát, lebo 10 GB sa mi zdá na dnešnú dobu veľmi málo. A tým druhým (závažnejším) bola jeho cena (999 SK bez DPH na mesiac), ktorá nevyzerala príliš lákavo. Financie sa ale našli, a tak som dal šancu Rýchlemu internetu.

Spoznávme Rýchly internet

Na výber máte externý prijímač o veľkosti starého prenosného rádia alebo zásuvnú kartu do notebooku. Ja osobne mám k dispozícii externý prijímač (na fotografii). Na jeho prednej strane sa nachádza panel, ktorý obsahuje sedem LED diód. Prvá dióda informuje o stave zariadenia (zapnuté / vypnuté). Druhá a tretia dióda informujú o tom, či je zariadenie pripojené k PC cez sieťový alebo USB kábel a posledné štyri ukazujú kvalitu signálu (u mňa dosahuje 3. stupeň).Ako som spomenul už vyššie, prijímač môžete k počítaču pripojiť pomocou USB alebo klasického sieťového kábla. Ja som sa rozhodol prijímač pripojiť k PC pomocou USB (potrebné je inštalovať ovládač, ktorý nájdete na priloženom CD). Po zapnutí sa prijímač najprv identifikuje v T-Mobile sieti (trvá to približne 15 až 30 sekúnd), potom Vám už nič nebráni pokojne surfovať.

Rôzne informácie o prijímači sú dostupné na špeciálnej IP adrese, kde nájdete aj informácie o množstve prijatých a odoslaných dát (screenshoty nájdete na konci článku). Množstvo prenesených dát si môžete skontrolovať aj na stránke T-Mobile v časti Môj T-Mobile / Prenesené dáta.

Pár štatistík

Počas troch týždňov som vykonal 30 náhodných meraní na stránkach dsl.cz, dsl.sk a speedmeter.sk. A tu sú ich výsledky:

Priemerná rýchlosť odozvy (dsl.sk): 54 ms (0% packet loss)
Priemerná rýchlosť odozvy (speedmeter.sk): 77 ms

Priemerná rýchlosť prijímania dát (dsl.cz): 94,1 kB/s (752,8 kbps)
Priemerná rýchlosť prijímania dát (dsl.sk): 101,6 kB/s (812,5 kbps)
Priemerná rýchlosť prijímania dát (speedmeter.sk): 106,1 kB/s (848,8 kbps)

Rýchlosť odosielania dát (speedmeter.sk): 28,3 kB/s (226,6 kbps)


Samozrejme tieto testy nemusia vždy zodpovedať realite, preto som vyskúšal Rýchly internet v praxi. Sťahovanie rôznych súborov (500 kB, 50 MB, 500 MB, 1 GB) bolo mimoriadne stabilné, rýchlosť takmer vôbec nekolísala. Priemerná rýchlosť sťahovania dát bola okolo 93,76 kB/s. Pri tomto teste som si však všimol, že najväčšie rýchlosti boli dosahované na začiatku sťahovania, potom rýchlosť mierne klesla.Test uploadu súborov, čo bol pre mňa osobne najdôležitejší test, Rýchly internet zvládol. Nerobili mu problémy rôzne veľkosti súborov (50 kB, 500 kB, 50MB, 500 MB) a priemerná rýchlosť odosielania dát bola okolo 28,24 kB/s. Rýchly internet nemal problém asi s odosielaním veľkého počtu malých súborov (1000 súborov s priemernou veľkosťou 2 kB). Tento problém som zaznamenával pri ADSL, ktoré sa po čase pri odosielaní väčšieho počtu súborov odpojilo.

Spolu s Petrom Polakovičom sme odskúšali aj telefonovanie cez Skype, ktoré prebehlo taktiež úspešne. Obaja sme si dobre rozumeli a spojenie nepadalo.

Záver

Rýchly internet má príjemne prekvapil. Treba však spomenúť, že za posledné dní zaznamenávam aj prvé problémy. Napríklad, ak som bol dlhšie neaktívny, odpojilo ma od internetu. Alebo mi niekedy pripojenie spadlo a niekoľko minút sa mi ho nepodarilo obnoviť. Možno je problém niekde u mňa alebo je to vlastnosť tohto pripojenia, v každom prípade stalo sa mi to len 3x za celú dobu. Takže si to zhrnieme.

Výhody:

  • mobilita

  • nízka latencia

  • pomerne stabilné pripojenie

Nevýhody:

  • vysoká cena vzhľadom na množstvo predplatených dát


Ak chce T-Mobile získať väčší počet zákazníkov, mal by porozmýšlať nad zvýšením množstva predplatených dát a to minimálne na 20 GB. Dovtedy je toto pripojenie vhodné len pre úzky okruh ľudí.PripojSa.sk - Váš sprievodca internetovými pripojeniami na Slovensku
© 2005 - 2022 Inet.sk, s. r. o., Kontakt, Využívame kvalitný webhosting za rozumnú cenu od Inet.sk, Mapa stránky