PripojSa.sk

Webhosting

Sprievodca webhostingom - ako si vybrať správny webhosting

Hľadať správny webhosting je pre začiatočníka odstrašujúce. Slovník používaný väčšinou webhostingových spoločností vám často prerastá cez hlavu. Prečítajte si niekoľko rád pre začiatočníkov, ktoré vám pomôžu od základov zistiť, ako hľadať správny webhosting.

Webhostingová spoločnosť prenajíma priestor na serveroch, za ktorý sa platí mesačne, štvrťročne, polročne, ale aj ročne, podľa ponuky webhostingovej spoločnosti. Server s vašou stránkou je cez internet ľahko dostupný za použitia FTP programov. FTP programy vám umožňujú pristupovať na váš priestor na serveroch online a pridávať súbory, v ktorých sú web stránky vytvorené.

Webhosting má najrozmanitejšiu ponuku služieb, poplatky sa pohybujú od tých bezplatných až po tie za tisícky korún ročne. Vedieť, ktoré typy služieb budete potrebovať, je prvým krokom pri hľadaní webhostingovej spoločnosti. Ak raz viete, čo hľadáte, môžete sa ľahšie rozhodnúť, ktorý webhosting vyhovuje vašim potrebám.

Potrebujem vôbec webhosting?

Ak plánujete spustiť internetovú prezentáciu, či už ako osobnú domácu stránku alebo ako e-komerčný katalóg služieb a pritom nevlastníte server, každopádne potrebujete webhosting. Nájsť dobrý webhosting môže byť veľmi ťažké.

Výber správneho webhostingu neberte na ľahkú váhu. Ak už raz uzavriete zmluvu, potom môžete mať ťažkosti s prechodom na iný webhosting - nehovoriac o tom, aké škody môže utrpieť váš obchod ak si vyberiete nesprávne. Preto je veľmi dôležité rozhodnúť sa správne hneď na prvýkrát. Zistite si o vašom budúcom webhostingu čo najviac informácií ešte predtým ako sa rozhodnete a vyjasnite si obsah vašej stránky. Dôkladná príprava vám pomôže vybrať ten správny webhosting a neskôr vám môže ušetriť problémy pri prechode na iný.

Ktorý typ webhostingu je pre mňa najvhodnejší?

Free webhosting je pre zábavu. Ak chcete experimentovať so stránkou alebo spustiť malú, osobnú stránku len pre zábavu, je pre vás vhodný free webhosting. Tu však musíte počítať s tým, že dostupnosť a technická podpora nemusia byť na takej úrovni, akú očakávate. Mnoho z týchto webhostingov nepodporuje dynamické stránky tvorené v PHP. A s určitosťou musíte počítať s umiestnením reklamného banneru prevádzkovateľa webhostingu na vašich stránkach.

Ak chcete robiť seriózny obchod alebo ak chcete mať profesionálnu stránku, využite platený webhosting. Je to síce platená služba, ale prevádzkovateľ webhostingu garantuje určitú dostupnosť a kvalitu služieb. Je tu aj možnosť prevádzkovania vlastnej domény.

Koľko priestoru a prenosu potrebujem?

Pre malú stránku s neveľkou návštevnosťou nie veľa. V tomto prípade budete potrebovať 10 až 100 MB na disku a 1 až 10 GB mesačne na prenos dát (filmy a zvukové súbory zaberajú veľa priestoru a prenos dát na disku). Ak sa vaša stránka skladá prevažne z textu, nemusíte sa týmito technickými údajmi zaoberať - text nezaberá takmer žiaden priestor.

Výber veľkého priestoru na webe s veľkým prenosom dát je najlepším riešením pre tie stránky, ktoré predpokladajú vysokú návštevnosť, vysoký počet zobrazovania stránok, prezerania a sťahovanie obrázkov, videí alebo zvukových záznamov. V tejto kategórii sa odporúča minimálne 50 MB na disku. Prenos dát v skutočnosti závisí od toho, koľko návštevníkov očakávate a od toho, ako spropagujete svoju web stránku. Pre väčšinu stránok by malo postačovať 5 až 30 GB.

Podľa akých kritérií mám hľadať vhodný webhosting?

Základným kritériom kvalitného webhostingu je jeho dostupnosť. Ak Vám niekto ponúka 99%-nú dostupnosť počas celého roka, hovorí Vám tým, že vaša stránka bude tri a pol dňa nefunkčná. Už aj na Slovensku existujú webhostingové spoločnosti so 100%-nou dostupnosťou.

Ďalším veľmi dôležitým kritériom je technická podpora administrátormi vašej stránky. Čo ak sa stane, že budete potrebovať na vašej stránke niečo špeciálne nastaviť a odpoveď na vašu žiadosť príde až po troch dňoch. Pružná a relevantná odpoveď by mala prísť do 20 minút.

Je dôležité, aby ste za svoje peniaze dostali adekvátny balík služieb. Zistite, koľko MB priestoru vám ponúkajú, na akom operačnom systému pobeží vaša stránka, aký skriptovací jazyk môžete použiť, koľko aliasov dostanete k doméne zadarmo. Nezanedbateľná je aj podpora databáz.

Zistite si, či váš budúci webhosting ponúka aj niekoľko nevyhnutných špecifikácií, ktoré robia webovú stránku kvalitnou. Jedná sa tu o podporu vlastnej chybovej hlášky 404, podpora presmerovania prostredníctvom .htaccess a mod_rewrite a samozrejme prístup ku logom servera, aby ste mali detailný obraz o štatistikách vašej stránky.

Záverom:

Nevyberajte si webhostingovú spoločnosť zbŕklo a neuvážene. Nájdite si čas a porovnajte si produkty, ktoré ponúkajú. Nerozhodujte sa podľa ceny, ale kvality ponúkaných služieb. Ešte nikdy sa nestalo, aby niečo, čo bolo lacné, bolo aj kvalitné. Ale na druhej strane, nenechajte sa dobehnúť niektorými spoločnosťami, ktoré si účtujú nekresťanské peniaze za prevádzku vašich stránok.

Odporučiť Vám však môžeme napr. Inet.sk.


Jozef RING - www.webring.skPripojSa.sk - Váš sprievodca internetovými pripojeniami na Slovensku
© 2005 - 2022 Inet.sk, s. r. o., Kontakt, Využívame kvalitný webhosting za rozumnú cenu od Inet.sk, Mapa stránky